Dane osobowe – ich stosowanie i ochrona.

Scenariusz zajęć kształtujących kreatywność w klasie trzeciej SPdP

Data: 16-12-2007 r.


Temat: Dane osobowe – ich stosowanie i ochrona.

Nauczyciel prowadzący zajęcia: Arkadiusz Ciura


Cel ogólny: umiejętność stosowania własnych danych osobowych.

Cele Szczegółowe:

  1. w zakresie wiadomości:
  • zna i rozumie pojęcie "dane osobowe",
  • wie kiedy i gdzie posługuje się swoimi danymi osobowymi,
  • zna dokumenty - nośniki danych osobowych,
  • wie czemu służy ochrona danych osobowych.
  1. w zakresie umiejętności:
  • zapisuje dane osobowe w urzędowym formularzu – imię i nazwisko swoje i rodziców, daty urodzenia, miejsce zamieszkania,
  • uczeń potrafi, po przeczytaniu tekstu na wniosku, podać odpowiednią informację,
  • poznaje i nazywa nośniki danych osobowych,
  • zna zasady ochrony danych osobowych.
  1. w zakresie postaw i nawyków:
  • wie, w jakim celu przedstawia się dane osobowe,
  • dba o porządek i ład na swoim stanowisku pracy i w swoim otoczeniu,
  • aktywnie uczestniczy w zajęciach,
  • wdraża się do korzystania z technologii informacyjnej w codziennym życiu.
  1. rewalidacyjne:
  • kształtowanie logicznego myślenia,
  • ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
  • usprawnianie małej motoryki,
  • ćwiczenie umiejętności czytania i pisania.

Wiadomości wejściowe:

  • zna swoje imię i nazwisko oraz imiona swoich rodziców,
  • wie kiedy i gdzie się urodził,
  • zna miejsce zamieszkania,
  • uczeń wie, gdzie może odnaleźć swoje podstawowe dane osobowe (legitymacja szkolna, dowód osobisty),

Metody nauczania:

  • pogadanka,
  • pokaz z objaśnieniem,
  • "burza mózgów",
  • ćwiczenia (praca z drukiem urzędowym)

Formy pracy:

  • praca w małej grypie (2-3 osoby),
  • praca indywidualna.

Środki i materiały dydaktyczne:

  • nośniki danych osobowych,
  • druk wniosku o wydanie dowodu osobistego (karta pracy),
  • komputer z połączeniem internetowym,

Przebieg zajęć:

  1. Wprowadzenie:
  • powitanie, czynności porządkowe – sprawdzenie pracowni pod kątem bhp,
  • sprawdzenie obecności uczniów,
  • podanie tematu lekcji, wyjaśnienie celu lekcji, przedstawienie metod pracy.
  1. Realizacja tematu:
  • wzajemna prezentacja, przedstawienie: imienia, nazwiska, daty i miejsca urodzenia, miejsca zamieszkania, wymienienie imion i nazwisk rodziców
    (jako pierwszy prezentacji dokonuje nauczyciel, a następnie poszczególni uczniowie)
  • giełda pomysłów: kiedy używamy danych osobowych? – uczestnicy zajęć wymieniają sytuacje - zapisywanie ich na tablicy.
  • wymienienie i prezentacja nośników danych osobowych typu: legitymacja szkolna, dowód osobisty, karta zdrowia, prawo jazdy, paszport, dziennik lekcyjny itp.
  • Co to znaczy ochrona danych osobowych? - odpowiedzi uczniów, uzupełnienie informacji przez nauczyciela, kiedy i dlaczego należy chronić dane o sobie.
  • zaprezentowanie uczniom stron WWW, gdzie mogą pobrać druk wniosku o wydanie dowodu osobistego,
  • zaprezentowanie i rozdanie uczniom wydrukowanych "Wniosków o wydanie dowodu osobistego",
  • wspólne wypełnianie wniosków.
  1. Część końcowa:
  • omówienie i ocena pracy uczniów,
  • pytania podsumowujące:
    • Jakie dokumenty zawierają nasze dane osobowe?
    • Jak możemy chronić dane osobowe?
  • uporządkowanie stanowisk pracy,
  • podziękowanie za wspólną pracę i zakończenie zajęć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz